Intra in contul tau
Logheaza-te cu facebook
Bine ati venit!

Interviu cu Maria Burdulea, prietena Gustos.ro

forumadmin
Administratorul site-ului

Interviu cu Maria Burdulea, prietena Gustos.ro

Mesajde forumadmin » Mar 28 Iun, 2016 5:20 pm

Dragi prieteni ai Gustos.ro, avem placerea sa continuam noua serie de interviuri de pe forumul nostru, dedicata celor mai fideli utilizatori ai site-ului vostru de suflet, cu Maria Burdulea @};- , o veche si draga membra a comunitatii noastre. De fapt a "familiei planetare" Gustos.ro, asa cum frumos ne spune ea in inteviul pe care va invitam cu drag sa il cititi :x :

1. Comunitatea Gustos.ro si-ar dori sa te cunoasca mai bine. Te rugam sa te descrii in cateva cuvinte.

Pentru cei ce nu ma cunosc in niciun fel (nici macar virtual), dar, poate printr o intamplare vor citi aceste cateva randuri, as spune ca sunt o ardeleanca destul de calma, conservatoare in unele situatii. Imi place sa gatesc si poate de aceea am ajuns pe aici, sunt prietenoasa, toleranta, imi plac colectivitatile formate din tineri si varstnici. Mereu am afirmat faptul ca imi place printre tineri dar si printre cei mai in varsta decat mine, fiindca mereu inveti: de la cei tineri noutati, de la cei varstnici sfaturi din experiente traite. Sunt pensionara, numai cat am trecut pragul celor 60 de ani pe care eu zic ca i-am trait cu folos. Am o familie frumoasa: un sot familist, copii cuminti, nepoti frumosi si lipiciosi, de fapt toata averea mea este aceasta familie frumoasa, de care ma bucur in fiecare zi si pentru care ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a daruit-o.

685.jpg
685.jpg (43.77 KiB) Vizualizat de 2066 ori

2. Cand ai auzit prima data de Gustos.ro si ce te-a atras la acest site culinar?

Eu cred ca era prin 2008, cand m-am inscris pe site, pe care l-am descoperit intamplator, dar mi s-a parut interesant, am gasit aici un forum, ceea ce mi s a parut la fel de interesant, am legat prietenii frumoase cu forumistele, serveam cafeaua zilnic, sau de cate ori aveam timp la dispozitie, stiam ce fac prietenele mele zilnic, ele stiam ce fac eu, abia asteptam sa pot intra sa citesc noutati. Datorita Gustos mi-am intocmit un blog, Dulcesarat, ca sa pot participa la Festivalul Blogurilor Gustoase.

Am impartasit clipe fericite cand s-au casatorit copiii nostri, la fel cand s-au nascut nepotii nostri…. O mare mare bucurie a fost prima intalnire a gustoaselor, la care am participat cu mare drag si emotii, cand ne am vazut cu adevarat cu unele gustoase: Anena gazda si prietena careia se datoreaza toate intalnirile si amintirile noastre frumoase. Menuca tot gazda dragalasa, apoi gustoasele: Sidy Toncean, Iuliana Tarnoveanu, Alina Aliosa, Mariana Bondoc, Daniela Moceanu, Silvia Varodi, Nico Sandulache acum plecata departe de casa, Angela prietena si concitadina mea, Carmen si eu.

A urmat a doua intalnire, unde i-am intalnit pe Medi Mihalache si sotul ei George, Sidy si sotul ei Valy Toncean, Daniela Moceanu si sotul ei Ion, Mari Scarlat, Gabriela Abdelhafiz si sotul ei Mone din Sudan, Doina Varga si sotul ei Nicu, amandoi bloggeri, Delia si sotul ei Fernando Petre si fiul lor Mihai. S-au mai adaugat apoi alti prieteni pe care eu nu am mai avut ocazia sa-i intalnesc. Imi pare rau ca nici la intalnirea din acest an nu putem fi prezenti, poate la urmatoarea…

Lista ar putea continua, sunt multe gustoase pe care nu le-am intalnit dar tin legatura cu ele. Diana Kintesh cu copilasii ei frumosi, care au crescut sub ochii nostri, Lumi Andrei, vreau sa o amintesc pe Camelia Khalil, pentru care port o stima deosebita, ardeleanca la origine, dar stabilita in alta parte, Samyra din Germania, Lia care acum este in Italia, Anca, Dana, Monika din America. Din pacate, Monika a parasit aceasta lume de o vreme. Deci s-a creat o famile planetara daca pot zice asa si asa vreau sa zic pt ca imi place cum se aude! S-au legat prietenii si intre sotii nostri. Doamne, nu-mi amintesc acum chiar toti prietenii, imi cer scuze...

3. Cand ai gatit prima data in viata ta si, daca iti amintesti, ce anume?

Pffffuai, cum nu? In clasa a cincea, sau a sasea, a fost un dezastru bietul pilaf de orez, pe care l-am mancat cu pietre si coji pt ca nu l-am ales de impuritati. Mama nu era acasa, iar tata mi-a sugerat sa fac un pilaf, dar nu mi-a spus ca orezul trebuie ales (doamnele de varsta mea isi amintesc precis ca pe vremea noastra era un singur fel de orez, dar nu asa curat cum se gaseste acum, iar eu nici macar nu l-am spalat. Mi-e cam rusine sa scriu asta, dar asa a fost!

4. Cine ti-a insuflat pasiunea pentru gatit?

Pasiunea pentru gatit… mama, draguta de ea! Facea cu atata usurinta muraturi gustoase si gratare delicioase!

5. Ce iti place cel mai mult sa gatesti si de ce?

Gatesc cu drag aproape orice, insa sa fiu sincera, cand sunt presata de timp, imi place sa gatesc fripturi la cuptor, pentru ca se fac usor, avand in vedere ca fiecare tip de carne poate fi condimentat diferit, deci gusturi diferite, iar in timp ce friptura se da mare prin cuptor, tu poti gati si altceva. Imi plac ruladele de carne, care iar te scot in fata, sunt gustoase, ai pregatit compozitia, ai pus-o in tava, vas yena, ce-ti pica la indemana, ai asezat o in cuptor si stai cuminte sa se faca. Bine, nu chiar cuminte fiindca poti face altceva in acest timp, tot prin bucatarie, evident.

6. Te mandresti cu vreo inventie culinara? Daca da, te rugam impartaseste-ne-o si noua.

Imi place tare mult Ciorba de varza cu perisoare, idee ce mi-a venit odata cand nu mai stiam ce ciorba sa mai gatesc. M-am gandit ca nu poate fi rea combinatia varza-carne de porc si deci, am inventat aceasta ciorba.

7. Pentru ce preparat primesti cele mai multe laude din partea celor dragi?

Aaaaa…. Ciorba de burta, supa de taitei, ciorba de fasole cu afumatura, banalele dar apreciatele snitele din piept de pui (adorate de nepotei sau cel putin asa vreau sa cred, desi acest preparat este tare comun, insa eu le fac cel mai bine, asa zic ei)

8. Care a fost cel mai mare compliment pe care l-ai primit pentru una dintre retetele tale?

Sotului ii place tot ce gatesc, de fiecare data zice ca azi a fost cea mai buna mancare, indiferent ce avem la masa, iar nepotelul ma flateaza cand imi zice ca eu fac cea mai buna ciorba de burta din lume. Pentru nepotica cea mai buna este supa de galuste. Eu ma amuz desigur, ca doar n-or fi ale mele cele mai bune de pe planeta! Dar, la fel ziceam si eu ca bunica Sofia dinspre mama, facea cea mai gustoasa ciorba de fasole verde din toata lumea!

9. Intre mancare gustoasa si mancare sanatoasa pe care alegi s-o pregatesti cel mai des?

Vreau ca mancarea sa fie si gustoasa si sanatoasa! In general cumpar legume de la tarani, de ani de zile cam de la aceleasi persoane, iar cand e vorba de carne, in special la carnea de porc aleg macelariile care prelucreaza porci de casa, afuma carnea in mod natural cu lemn bun, iar semipreparatele au doar condimente principale sare si piper.

10. Ce alimente incerci sa consumi cat mai des si de ce alimente incerci sa te feresti?

Acum in aceasta perioada, fiind vara mancam fructe si legume romanesti. Eu nu mananc rosii decat in perioada in care apar ale noastre, in rest prefer ceapa, sau muraturi puse de mine. Nu mananc salam, mai bine snitel, chiftelute, carnati de casa. Evit preparatele cu coloranti si termen prea lung de valabilitate. In urma cu multi ani, am facut o toxiinfectie alimentara de la carne tocata congelata.

11. Care sunt ustensilele din bucatarie de care nu te-ai lipsi niciodata?

Un mixer normal, un mixer vertical, tigai si vase yena.

12. Care este ingredientul tau preferat?

Sarea si Piperul iar in deserturi ador Vanilia!

13. Povesteste-ne cea mai amuzanta intamplare din bucatarie.

Facusem o data vinete cu maioneza intr un vas de plastic. Baiatul a vrut sa scoata vasul din frigider sa manance, intamplarea a facut sa scape vasul din mana si vinetele au zburat direct pe tavanul proaspat zugravit. Ceea ce mi s a intamplat de vreo 2 ori, a cazut smantana din frigider si m am distrat stergand mizeria….

Si ceva de data recenta, am scapat cutia cu praful de cacao, iar praful s-a asternut pe vreo 3 rafturi de camara. Pana si ceapa din galetuta in care o pastram era pudrata cu cacao… sa nu mai zic papucii de casa, parca pudrasem o prajitura pe gresie asa le-a ramas urma. Dupa ce am curatat a fost amuzant, dar recunosc ca pe moment nu prea mi-a venit sa rad.

14. Care sunt sursele de inspiratie pentru activitatile din bucatarie? (de unde afli retete noi, ponturi, ce sa mai cumperi etc.)

Sursele de inspiratie sunt multiple: reviste, televizor, prieteni, internet si pentru activitati si pentru cumparaturi, ma refer aici la forme, vase, linguri masura, alte cele….

15. Impartaseste-ne trei ponturi preferate din bucatarie.

Supa de pui sa iasa limpede se spumeaza si se fierbe la foc mic. Niciodata nu fierb galustele in supa, ci separat!

La prajituri toate ingredientele e bine sa fie la temperatura din bucatarie.

Intotdeuna cand in prepararea foilor de prajitura folosesc bicarbonat de amoniu, il sting cu lapte fierbinte (1 sau 2 linguri).

16. Ce calitati trebuie sa ai pentru a gati bine?

Nu cred ca sunt necesare calitati deosebite. Cred ca e foarte important sa-ti placa sa gatesti, sa lucrezi in curatenie, sa folosesti produse proaspete si ingrediente potrivite.

17. Care crezi ca este rolul meselor in familie? Crezi ca pierd ceva cei care nu mai au timp pentru asta?

Mesele in familie tin familia unita. In afara de mesele de duminica la care se intalnesc toti membrii familiei, un prilej ar fi cina. Pentru ca parintii ajung acasa tarziu de la activitatile pe care le desfasoara zilnic, eu consider ca e bine ca macar la cina sa se reuneasca toti membrii familiei, prilej in care parintii pot interactiona cu copiii dupa servirea mesei, care stim, nu e recomandat sa fie copioasa.

18. Ce activitati te relaxeaza?

Ce ma relaxeaza? Lectura, natura, un film bun, dar cel mai mult imi doresc sa petrec cu nepoteii. Ma obosesc dar ma si relaxeaza, este o oboseala placuta!

19. Ce inseamna pentru tine Gustos.ro? Care sunt cele mai frumoase amintiri legate de activitatea ta pe acest site culinar?

Gustos.ro, inseamna mult pt mine! Este locul unde am gasit o mare familie, cu aceeasi preocupare importanta: gatitul, unde am intalnit prieteni sinceri, frumosi la suflet. Desigur, amintirile cele mai frumoase sunt cele legate de intalnirile adevarate cu o parte din acesti oameni adevarati. Imi doresc mult sa am ocazia sa-i intalnesc pe toti membrii site-ului pe care i-am cunoscut virtual.

20. Ce urari doresti sa ii faci site-ului Gustos.ro?

Sa devina o familie si mai mare, cu oameni buni si reuniti de pasiunea gatitului! Sa fie mereu o sursa de inspiratie pt cei pofticiosi si iubitori de retete gustoase!

----------------------------------------------------------------------------------

Iti multumim, Maria, pentru cuvintele frumoase si pentru faptul prin contributia si daruirea ta ai devenit parte a spriritului Gustos.ro @};- :x >:D<

Echipa Gustos.ro
Fişiere ataşate
SDC10082.JPG
SDC10082.JPG (125.06 KiB) Vizualizat de 2066 ori
Picture%20167[2].jpg
Picture%20167[2].jpg (31.15 KiB) Vizualizat de 2066 ori
SDC15453_resize.jpg
SDC15453_resize.jpg (162.95 KiB) Vizualizat de 2066 ori
SDC15457_resize.jpg
SDC15457_resize.jpg (109.46 KiB) Vizualizat de 2066 ori
img0163p.jpg
img0163p.jpg (37.17 KiB) Vizualizat de 2066 ori

Marianne_Scarlat

Re: Interviu cu Maria Burdulea, prietena Gustos.ro

Mesajde Marianne_Scarlat » Mar 28 Iun, 2016 8:38 pm

Wow!!!!!!!!!

C e frumos ai scris tu Maria Elena, ardeleancă minunată !

Tare mi-e dor de tine și-mi pare nespus de rău că anul acesta n-o să ne vedem la Alba Iulia. Poate la anul.

Te pup dulce!
Fişiere ataşate
trandafiri frumosi.jpg
trandafiri frumosi.jpg (25.15 KiB) Vizualizat de 2044 ori
Mari

Sidy

Mesajde Sidy » Mie 29 Iun, 2016 7:09 am

Foarte frumos si util interviul tau , Lenuta scumpa.

Noi ne cunoastem deja personal, de cativa ani, impreuna cu sotii nostri, dar e minunat sa mai afli cateva " secrete" despre prieteni dragi.

Multumim frumos Anca, pentru interviu :!:

De dimineata m-am trezit cu gandul sa te intreb daca nu mai continui seria interviurilor si...am gasit surpriza asta frumoasa. :)
ImagineImagineImagineImagine

Camelia_Khalil

Mesajde Camelia_Khalil » Joi 30 Iun, 2016 3:55 pm

>:D< >:D< >:D<

Te imbratisez,cu drag,Maria Elena si ma bucur ca am aflat unele lucruri noi,despre tine!

Frumos interviu,pt.care te felicit!

Si eu,am o stima speciala,pt.tine.Si mi-ar place muuult sa te cunosc,pe tine si pe celelalte membre ale forumului.Va cunosc doar virtual,dar va consider PRIETENE.
:-* :-* :-* :-* :-* :-*

Victoria Gabriela

Mesajde Victoria Gabriela » Lun 04 Iul, 2016 12:39 am

Frumos interviu!

Felicitari, Maria! Mi-a placut cum ai reusit sa faci un remember despre Gustoase.

Numai bine iti doresc si poate viata ne va oferi o surpriza plcuta si ne vom intalni!

Te imbratisez, >:D<

Vicky

burdulea maria elena

Mesajde burdulea maria elena » Lun 04 Iul, 2016 10:24 pm

Dragelor, va multumesc mult pentru aprecierile voastre. Mi e tare dor de voi. Mari, tu ai fost intotdeauna prima care mi ai vazut toate publicatiile mele noi, aici, pe blog, pe facebook, iti multumesc. Sidy regret ca nici noi nu mergem anul acesta la intalnire, trebuie sa onoram invitatia la o nunta. Cami, zau as fi fericita sa te intalnesc vreodata, dar niciodata sa nu spunem niciodata. Vicky, multumesc pt cuvintele frumoase, poate vreodata ne om vedea. Va imbratisez pe toate!

liuta

Mesajde liuta » Lun 04 Iul, 2016 11:57 pm

Multumesc Lenuta ca nu m-ai uitat ,intradevar am intalnit aici oameni minunati ,imi pare atat de rau ca nu am avut ocazia sa va cunosc si personal ,dar nu se stie niciodata ,pup :x :x :x toate gustoasele []— []— si va doresc multa,multa sanatate !!!!

anena

Mesajde anena » Mar 05 Iul, 2016 12:49 am

Lenuta draga, tu esti o persoana buna si modesta si foarte priceputa intr-ale bucataritului. Eu sunt onorata ca te-am cunoscut si stiu ca esti o femeie putetnica care a stiut sa treaca peste toate greutatile si incercarile vietii.pentru tine sursa principala de energie si viata ta toata, este familia ta si asta este minunat. Te admir si te iubesc pentru asta

Regret tare mult ca nu poti veni la Alba Iulia nici anul acesta...dar nu se stie .poate ajung eu la Tirnaveni, intr-obuna zi. Imi este tare dor de tine si de Angela.

Te imbratisrz cu drag
Traieste fiecare clipa din viata ta ca si cind ar fi ultima

lumi

Mesajde lumi » Mar 05 Iul, 2016 10:17 am

Si eu te felicit, draga Lentuca si imi doresc mult sa ne vedem

Tot binele din lume!
Lumi

burdulea maria elena

Mesajde burdulea maria elena » Lun 11 Iul, 2016 11:37 am

Dragele mele, multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi despre mine. Liuta, cum sa nu te port in ganduri! Anena, fara tine nu se intamplau intalnirile noastre, suflet nobil. Lumi, dac ai sti ce ma bucur de fiecare data cand gasesc poze cu voi toate cand deschid internetul. Va pup pe toate. :-* :x

Înapoi la “Cei mai fideli utilizatori ai Gustos.ro”